A kanadai prog istenek valamikor a hatvanas évek végén kezdték a muzsikálást, és első lemezük után 1975-re kialakult az a felállás, ami a mai napig ontja magából a magas színvonalú muzsikát. Geddy Lee énekes-basszer és Alex Lifeson gitároshoz '74-ben csatlakozott Neil Peart doboszseni, aki páratlan tudását mindjárt az első vele készült nagylemezen bemutatta. Ez volt a FLY BY NIGHT. Elképesztő játéka mellett dalszövegíró képességét is tudta kamatoztatni. Itt jelentek meg az első fantasy témájú dalok, összetett kompozíciók. A Torontóban rögzített felvétel producere Terry Brown volt, aki a hetvenes évek második lemezének Rush sikerlemezeit (2112, Hemispheres, stb.) producelte. A 37 perces lemezen 8 nóta foglal helyet.
Dinamikusan indul az Anthemmel, majd ez a Best I Can dallamaival folytatódik. A pokol igazán csak ezután szabadul el, amikor a Beneath, Between & Behind, valamint a By-Tor and the Snowdog című dalokban Neil Peart bemutatja, hogyan kell dobolni. Ilyen kompozíciókat nem sokan képesek összehozni, mint amiket ez a kanadai úriember. Utóbbi nóta egyébként egy kisebb történetet mesél el, egy csata történetét követhetjük nyomon négy részben, nyolc percben. A kezdőtéma a dal közepénél megszakad, majd az epilógusra visszatér. A Fly By Night már egy vidámabb téma, amit Neil egy korábbi repülőútja ihletett. Ezt a nótát valószínűleg a kisujjukból rázták ki, könnyed és fülbemászó dallammal rendelkezik, mindemellett megőrzi progresszivitását.
A Making Memories akusztikus, végtelen autózásokat aláfestő zenéje után egy Gyűrűk Urás ihletésű szintén akusztikus dal következik Rivendell néven. A lemezt az In the End zárja, amit kicsit értelmetlennek érzek, de utolsó nótának tökéletesen megfelel, lezárja a lemezt.
A zenekar nem keresett milliókat ezzel a lemezzel, mindössze a Billboard 148-ik helyéig jutott. Később azonban elérte a platina státuszt, ami főleg az egy évvel azutáni 2112 lemez óriási sikerének köszönhető. A három gazfickó a kilencvenes évek közepéig szállította a minőségi albumokat, majd a Neil Peart-et érő családi tragédiák után 2002-ben indult be újra a szekér. Jelenleg az idén megjelent Snakes & Arrows című lemezükkel (egy újabb erős cuccal) turnéznak a világ körül.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.